לימוד אורגן: איך מנגנים באורגן? מורה נבוכים ללימוד נגינה על אורגן / אורגנית למתחילים

לימוד אורגנית- צעד ראשון במסע המוזיקלי שלכם

האם אי פעם חשבתם שהחלום שלכם לנגן על כלי מרשים ומלא הוד עומד להתגשם?  אורגן הוא כלי נגינה בעל היסטוריה עשירה המפיק צלילים מרתקים, פותח צוהר לעולם מוזיקלי מופלא ומאפשר לכם להביע את עצמכם דרך יצירת צלילים ייחודיים. בין אם אתם מעוניינים להתחיל לימוד אורגן למבוגרים או לימוד אורגן לילדים, זה יכול להוות חוויה מהנה ומעשירה שתפתח בפניכם דלתות לעולם חדש של יצירתיות, ביטוי אישי וסיפוק.

במאמר זה, נדריך אתכם בצעדיכם הראשונים במסע המוזיקלי שלכם:

  • נגישות וקלות יחסית-עבור מי שלא יודע איך לנגן באורגן למתחילים, מדובר בכלי נגינה ידידותיים באופן יחסי כדי להתחיל לימוד נגינה עליהם.
  • מגוון רחב של סגנונות מוזיקליים- שיעור אורגנית חושף אתכם ומאפשר לכם לנגן מגוון רחב של סגנונות מוזיקליים, החל ממוזיקה קלאסית ומוזיקה דתית ועד מוזיקה פופולרית וג'אז.
  • פיתוח מיומנויות קוגניטיביות- לימוד נגינה באורגנית תורם לפיתוח מיומנויות קוגניטיביות משמעותיות כמו: ריכוז, זיכרון, קואורדינציה ותכנון.
  • הנאה וסיפוק- נגינה על אורגן היא פעילות מהנה ומספקת, אשר מאפשרת להירגע, להתנתק מהלחץ היומיומי ולמצוא ביטוי עצמי דרך המוזיקה.

בין אם אתם חולמים לדעת איך מנגנים באורגן באופן מקצועי, או שאתם רוצים ללמוד לנגן על אורגן על מנת להרשים את החברים או בני המשפחה שלכם, כאמור, לימוד אורגן זו בהחלט חוויה מהנה ומתגמלת. בשורות הבאות נסביר במה כרוכה נגינה באורגן למתחילים ומהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

 

האם קל ללמוד לנגן על אורגן או אורגנית לבד?

אף שלכל אדם יש בסיס מוסיקלי שונה, לרוב, שיעורי נגינה באורגן הם הדרך היעילה והמהירה ביותר ללימוד נגינה על אורגן. יחד עם זאת, אנשים מסוימים עשויים להעדיף ללמוד בעצמם לימוד נגינה על אורגן, זאת באמצעות מדריכים אינטרנטיים או בעזרת אפליקציות לנגינה על אורגנית למתחילים. אף שבהחלט אפשר לעשות את זה לבד, הדרך ללימוד עצמי של נגינה על קלידים מכל סוג שהוא, היא לרוב ארוכה וסיזיפית יותר מזו שעושים מי שמשקיעים בשיעורי נגינה פרטיים או קבוצתיים הנערכים במתכונת פרונטלית.

 

מה חשוב לדעת לפני שמתחילים?

כל אדם ששוקל להתחיל שיעורי אורגן למתחילים צריך לדעת שלימודי נגינה הם תהליך מתמשך אשר מצריך התמדה וסבלנות רבה. אף שמדי פעם אנחנו שומעים על כל מיני כישרונות מולדים ו"ילדי פלא" בתחום, מרבית האנשים צריכים להיות מוכנים להשקיע ולעבוד קשה על מנת לראות התקדמות וליהנות מפירות ההשקעה שלהם. בהתאם לכך, כדאי לקחת בחשבון שלפני שתהפכו למוצרט הבא, תצטרכו ללמוד כמה אלמנטים בסיסיים הנוגעים לנגינה על קלידים, כמו איך לשבת נכון ליד האורגן ומהם הקלידים השונים. אולם, עם מספיק תרגול ונחישות, תוכלו ללמוד עם הזמן, כיצד לנגן את השירים האהובים עליכם ובהמשך הדרך אולי אפילו להלחין ולנגן גם כמה שירים משלכם.

 

 כמה זמן לוקח ללמוד לנגן על אורגנית?

אחת השאלות הראשונות שנשאלות בקרב אנשים שרוצים ללמוד איך מנגנים על אורגנית, היא כמה זמן לוקח ללמוד לנגן עליהם. ובכן, כשזה מגיע לשליטה בקלידים, הזמן שלוקח לצבור מיומנות וביטחון בנגינה עליהם, הוא עניין סובייקטיבי לחלוטין.

ישנם אנשים רבים אשר לוקח להם שנים על מנת להרגיש בנוח במהלך הנגינה, בעוד שאחרים נשמעים כקלידנים מבטן ומלידה, כבר בתוך חודשים ספורים בלבד. התשובה לשאלה כמה מהר תוכלו להגיע ליעדים המוזיקליים שלכם, תלויה אך ורק בכם ובכמות הזמן, התרגול והמאמץ שתהיו מוכנים להשקיע כדי להגיע לשליטה טובה בכלי הנגינה שלכם. ההמלצה שלנו היא להתאמן בנגינה במשך 30 דקות ביום לפחות. סשן כזה יאפשר לכם לתרגל נגינה של סולמות, אקורדים ומעברים. כל עוד תקפידו לעשות זאת בצורה עקבית לאורך זמן, התוצאות יגיעו.

 

איך מנגנים באורגן בצורה נכונה?

על מנת להתחיל לנגן באורגן / אורגנית בצורה נכונה, ישנם כמה קווים מנחים שכדאי להכיר ולהקפיד עליהם:

  1.   יציבה נכונה

יש לשבת בגובה המאפשר לרגליים שלכם להיות במנח שטוח לחלוטין על הרצפה. הגוף שלכם צריך להיות קרוב מספיק לשולחן או למעמד של האורגן, כך שהברכיים שלכם יהיו מתחת לאורגן. ברוב המקרים, הישיבה הנכונה תהיה ממש בקדמת הספסל או השרפרף. שמרו על יציבה זקופה, אך לא מתוחה מדי.

2.      מנח הידיים

הניחו את הידיים על הקלידים שלפניכם. האצבעות שלכם צריכות לנוח על הקלידים הלבנים כשכפות הידיים שלכם רפויות. עקלו את האצבעות קלות כלפי מטה, כך ששתי הידיים יצרו צורה של האות "C". וודאו שהמרפקים שלכם מרחפים בגובה הקלידים.

3.      לימוד תווים

לימדו את האלפבית המוזיקלי. ישנם שבעה צלילים באלפבית המוזיקלי: A, B, C, D, E, F  ו- G. התווים האלה ממוקמים לפי הסדר, משמאל לימין, על הקלידים הלבנים באורגן. אחרי קלידי ה- G  האלפבית המוזיקלי מתחיל מחדש ב- A.

4.      תרגול מקצבים

תרגלו נגינה של תווים שלמים, חצאי תווים ורבעי תווים. תווים שלמים, חצאי תווים ורבעי תווים מסומנים באופן שונה על לוח התווים והם גם מנוגנים אחרת.

 

לימוד נכון של כלל יסודות הנגינה

עבור מי שמעוניין לדעת איך לומדים לנגן על אורגן או אורגנית, ארבעת האלמנטים שצוינו לעיל, הם רק הבסיס של לימוד אורגנית למתחילים או לימוד קלידים. מעבר לכך, צריך להכיר גם אקורדים, סולמות, מקצבים, הפסקות ומעברים על מנת שיהיה ניתן לנגן כל יצירה שהיא. אם אתם רוצים ללמוד בצורה נכונה אורגן למתחילים ו"להשתלט" על הבסיס בתוך פרק זמן סביר יחסית, יש להניח שתצטרכו להיות מוכנים להשקיע בשיעורים פרטיים עם מורה למוזיקה שיכניס אתכם ביעילות לעניינים או לכל הפחות בחוג אורגן קבוצתי בו תוכלו ללמוד את היסודות ממורים מקצועיים באופן מובנה ומסודר.

 

המסגרת המומלצת ביותר ללימוד נגינה למתחילים

כפי שוודאי הבנתם, לימוד נגינה על קלידים יכול להיות מאתגר למדי. אולם, בעזרת הכוונה והדרכה נכונה, מדובר בחוויה קסומה ומתגמלת מאין כמוה. בבית הספר המקצועי למקצועות הנגינה והמוסיקה – "סי המוסיקה", תוכלו ללמוד נגינה באורגנית בקבוצת לימוד לילדים או מבוגרים או במסגרת שיעורים פרטיים עד הבית, עם טובי מדריכי הקלידים בישראל. 

בית הספר "סי המוסיקה"  נוסד בשנת 1998 ומאז מנוהל מבחינה מקצועית ואומנותית על ידי טירן צפריר. כמו כן, חשוב לדעת כי שיטות הלימוד הינן מגוונות ולכן מתאימות את עצמן לכל תלמיד בכל רמת התקדמות. כל זאת תחת אמונה מלאה שכל אחד ואחת יכולים למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. שמחת החיים, האהבה למוסיקה וליצירתיות מועברת דרך תכנית הלימוד ומורגשת בכל שיעור ושיעור.

כמו כן, על דגלנו חרוט באותיות גדולות היחס האישי והחם אשר ניתן לכל תלמיד וגורם לתלמידים רבים להמשיך אתנו שנה אחרי שנה ביודעם כי כל בקשה מוצאת אוזן קשבת ומטופלת ביעילות ובמקצועיות הגבוהה ביותר.

אחד הקריטריונים המנחים את סי המוסיקה הוא לספק את שירות לימוד הנגינה לכל מי שרוצה ללמוד ללא כל תנאי מוקדם. 

מתעניינים בפרטים נוספים? זה הזמן לתאם שיעור ניסיון ראשון ולהתחיל את המסע המוסיקלי שלכם. 

מוזמנים להגיע אלינו ולפנות בכל שאלה או בקשה במספר 050-5881224.

רוצים ללמוד אצלנו? מלאו את הפרטים הבאים
דילוג לתוכן