הגיטרה החשמלית שוברת מוסכמות

הרצון העז להאיץ תהליכים, לקדם את העלילה, לדעת כמה שיותר וכמה שיותר מהר, אפילו אם מדובר בתהליכים שאורכים זמן, הוא מנת חלקו של הנוער שלנו. אין לו סבלנות לעתים קרובות, והקצב המהיר של חיי היום יום בחדשות, באופנה וכמובן גם במוסיקה, משפיע גם עליו. הגיטרה החשמלית הייתה עד לפני שנים לא רבות נחלתם של גיטריסטים, שהגיעו לרמה גבוהה של נגינה וכמובן לרצינות רבה בתחום- ביטוי להתקדמות ולרצון להעצמת פוטנציאל הנגינה. בשנים האחרונות המגמה הזו שינתה כיוון ואפשר למצוא את הגיטרה החשמלית בהרבה מאוד בתים של תלמידי שנה ראשונה בגיטרה, שמתלהבים מעצם הכלי ה"שווה" הזה שיש ברשותם.
הסיבות לכך מגוונות:
סיבה אחת נעוצה בעצם העובדה, שמספר התלמידים שחווים את הנגינה גדל במאות אחוזים, לדעתי, וסביר להניח שקיים גידול סביר בגלל התלמידים שרוצים לחוות את הכלי המושך הזה. הרבה מאוד אמנים ומושאי הערצה מנגנים בגיטרה חשמלית, מה שמושך לחוות את הכלי. הצפה של מותגים מוכרים יותר או פחות גרמה לירידת מחירים משמעותית (הרבה פעמים גם ברמת הכלים, אך זהו עניין אחר).
סיבה נוספת, גם היא נעוצה בשינויי התקופה: ילדינו רוצים הרבה יותר מאשר אנו רצינו כשהיינו ילדים, ומסתפקים בלא פחות מאשר "כמה שיותר".

אבל בשביל טנגו צריך שניים: אנחנו נכנעים לרוח זו, והרצון "לא להשאיר את ילדינו מאחור" גובר על כל שיקול.
לא מזמן נשאלתי על ידי הורה האם בנו צריך גיטרה חשמלית, יש לציין שבנו מנגן זה שנה שנייה בגיטרה קלאסית. וכך עניתי: "האם כאשר עושים יום הולדת לבן הקטן צריך להזמין ליצן/ קוסם וכו' ? צריך? לא!!! יכול להועיל? בוודאי שכן!!!
הגיטרה החשמלית של היום מהווה עוד "צעצוע", שיכול להוות גורם מזמן (טריגר) לנגינה לפני שמתחילים, ולדחוף את המוטיבציה קדימה, תוך כדי תהליך הלמידה.
הילדים מתלהבים מזה, חולמים על זה ומחכים לרגע שבו יאחזו את הכלי בידם. כל זה, זו התפאורה לחוויית הנגינה. הלימוד יכול להיות קשה לפעמים, ולא מושך כמו לשבת מול הטלוויזיה או מסך המחשב, ואנו צריכים יותר ויותר גורמים מעוררי מוטיבציה. אין ספק שהגיטרה החשמלית היא אחד מהם.
האם צריך לעודד תלמידים להתחיל לנגן בגיטרה חשמלית? בוודאי שלא, גיטרה קלאסית היא עדיין הכלי המומלץ להתחלה ואולם בסופו של דבר אין טאבו גם על זה, וכאן אין משחקים של כבוד. אם ילדך רוצה להתחיל לנגן אך ורק בגיטרה חשמלית, ידך משגת ונראה לך שהוא רציני וזה לא רק אירוע חולף, אל תכריח אותו להתחיל בגיטרה קלאסית רק משום שהתיאוריה אומרת כך. אם מה שידחף אותו לנגן תהיה הגיטרה החשמלית הרי מוטב שיתחיל בזו מאשר לא יתחיל בכלל.

ניתן לפנות בשאלות/ בקשות וכיו"ב ואשמח לתת מענה הולם.
sihamusica@gmail.com

רוצים ללמוד אצלנו? מלאו את הפרטים הבאים
דילוג לתוכן